Umístění zásuvek ovlivňují nejen vaše požadavky ale také stanovené normy

Jedním z nejdůležitějších bodů při stavbě nebo rekonstrukci domů je plánování. Při stavbařských pracích se vychází z připraveného projektu, přičemž je nezbytné dodržet posloupnost jednotlivých kroků. Právě díky tomu je výstavba plynulá a zajistí se nezbytné vyzrání stavebních materiálů a postupů. Jednou z takových činnosti, kdy je žádoucí myslet o dva kroky dopředu je i umístění zásuvek. Jejich vzdálenost od země je sice dána normou, ale jejich počet a konkrétní umístění závisí na vás a na předpokládané budoucí potřebě dodávky energie.

Při umístění zásuvek počítejte i s rezervou do budoucna

Umístění zásuvek dle požadavků
Rezerva při umístění zásuvek

Umístění zásuvek je tedy dáno vaším předpokladem, že ve kterých místech budete využívat spotřebiče a nabíjet elektrická zařízení. Při umístění zásuvek určitě neplatí pravidlo méně je někdy víc, právě naopak. Zásuvek nikdy není dost a proto je vhodné si do každého pokoje dát alespoň nějakou rezervu. Protože byste si měli uvědomit, že spotřebiče se kterými počítáte, budou napojeny nonstop do elektrické sítě a tedy obsadí zásuvku natrvalo. V každé místnosti je důležité mít alespoň několik zásuvek volných. Právě ty jsou vhodné a využívají se zejména při vysávání, nabíjení telefonů, tabletů nebo různých baterií. Umístění zásuvek, které jsou rezervní je důležité i proto, že volná zásuvka působí jistě vkusněji než prodlužovací šňůra nebo rozdvojený nástavec, který byste museli využívat, v případě, že byste měli nedostatek zásuvek v dané místnosti. Při umístění zásuvek je důležité nezapomínat i na přechodové místnosti jako je chodba popřípadě schodiště či venkovní terasa. V těchto částech přívod elektrické energie oceníte především při vysávání nebo venku pokud byste si chtěli pustit rádio nebo jakýkoli spotřebič a nemusíte elektrickou energii tahat až zevnitř domu. Při umístění zásuvek buďte obzvláště opatrní v místech, kde je výskyt vody a řiďte se stanovenými normami.

Nechte si poradit od odborníků, kteří mají zkušenosti

Při otázce rozvodů elektrické energie i umístění zásuvek je důležité požádat o spolupráci profesionální firmu, která má zkušenosti v této oblasti. Na základě norem a vašich požadavků vám vypracují projekt rozvodů elektrické energie a umístění zásuvek a vypínačů, který je součástí celkové projektové dokumentace k výstavbě domu. Šikovné elektrikáře a odborníky v této oblasti najdete i na internetové stránce https://www.legrand.cz/.